Badania naukowe nad Łukowską Krą Jurajską

Dzięki współpracy Muzeum Regionalnego w Łukowie, Starostwa Powiatowego w Łukowie oraz Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego grupa studentów zrzeszonych w kole Naukowym Geofizyków PERM, pod opieką doktora Macieja Mendeckiego, badała w dniach 19-24.09.2016 r. Łukowską Krę Jurajską. Podczas pobytu w Łukowie studenci prowadzili swoje prace w okolicach Zimnej Wody oraz wzdłuż trasy Łuków – Gołaszyn. W wolnym czasie mieli także okazję zwiedzić ekspozycje prezentowane w naszym muzeum oraz podzielić się wstępnymi wynikami badań, do których wykorzystali metodę elektrooporową. Efekty swoich prac przedstawili podczas seminarium, które odbyło się w piątek 23 września br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łukowie. Udział w tym spotkaniu wzięli uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu łukowskiego oraz osoby prywatne.

Podczas seminarium wygłoszone zostały następujące referaty:
1. Koło Naukowe Geofizyków PREM Uniwersytetu Śląskiego – kim jesteśmy i czym się zajmujemy.
2. Geofizyka – dziedzina nauk o ziemi.
3. Łukowska Kra Jurajska.
4. Metody badań Kry Jurajskiej i jakie wyniki chcielibyśmy uzyskać?

Szczegółowe wyniki badań ukażą się w publikacji, która trafi do Muzeum Regionalnego w Łukowie. To jeszcze nie koniec wspólnych działań. W przyszłym roku ich druga część.