Święto Ziemi Łukowskiej – Ławki 2016

przez | 9 sierpnia 2016

7 sierpnia 2016 r. podczas Święta Miodów Ziemi Łukowskiej, Muzeum Regionalne w Łukowie zaprezentowało wystawę plenerową poświęconą Kazimierzowi Lewickiemu – nestorowi polskiego pszczelarstwa, związanego z naszym regionem. Kazimierz Lewicki żył w latach 1847-1902. Urodził się w Starej Bordziłówce, w powiecie Biała Podlaska. Szkołę przyklasztorną ukończył w Leśnej Podlaskiej, a następnie osiedlił się w majątku swego ojca w Ławkach koło Łukowa, gdzie założył wzorcową pasiekę znaną w całej Polsce. Był jednym z pierwszych konstruktorów ula ramowego. Utworzył Muzeum Pszczelarstwa w Warszawie. Napisał wiele artykułów i książek o tematyce pszczelarskiej. Zmarł w wieku 55 lat. Pochowano go na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Podczas imprezy muzeum zorganizowało również konkurs plastyczny dla najmłodszych. W konkursie wzięło udział ok. 60 osób. Każdy uczestnik konkursu otrzymał upominek ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Łukowie.