Wirtualne warsztaty wielkanocne cz. II

Metody i techniki farbowania jajek naturalnymi barwnikami to kolejny temat wirtualnych warsztatów wielkanocnych, na które zaprasza Muzeum Regionalne w Łukowie. W kolejnym filmie na muzealnym profilu Facebooka chcielibyśmy przybliżyć naszym widzom w jak łatwy sposób można wykonać pisankę wielkanocną. Warsztaty poprowadzi pracownik muzeum i twórczyni ludowa w dziedzinie plastyki zdobniczej Edyta Sak. Zapraszamy do oglądania.

Solemnitas Solemnitatum – Uroczystość Uroczystości – tak Święta Wielkanocne w VI w. określił papież Grzegorz Wielki.

Jajko – symbol życia, płodności, miłości i siły, jest najbardziej charakterystycznym atrybutem Świąt Wielkanocnych. Zdobienie jaj wielkanocnych należy do najbardziej żywotnych dyscyplin dawnej plastyki obrzędowej.

TECHNIKA BATIKOWA – przy pomocy specjalnego pisaka mającego formę cieniutkiego lejka wykonuje się (pisze) wzór na skorupce jajka, następnie zanurza się jajko w letnim barwniku, a po ufarbowaniu wysusza się i ściera wosk. W efekcie uzyskuje się wzór biały lub żółty na tle czarnym, czerwonym lub innej barwy, bo miejsca pokryte woskiem nie przyjmują barwnika i pozostają nieufarbowane.

TECHNIKA RYTOWNICZA – polega ona na tym, że na ufarbowanym jajku, zwykle na ciemny kolor, ostrym nożykiem wykonuje się różne regionalne wzory.

TECHNIKA WYKLEJANKI – dekoruje się jajka wielkanocne oklejając je skrawkami włóczki i krepiną.