Zaproszenie na konferencję historyczną pt. ,,Marzenia o Niepodległej Polsce” – 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego na Ziemi Łukowskiej”

przez | 17 stycznia 2023

 

W 2023 roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji Muzeum Regionalne w Łukowie zaplanowało szereg działań mających na celu uczczenie tego wydarzenia. Naszym celem jest popularyzacja wiedzy na temat Powstania ze szczególnym uwzględnieniem terenu Ziemi Łukowskiej. Zaczynamy od organizacji konferencji historycznej pt. ,,Marzenia o Niepodległej Polsce” – 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego na Ziemi Łukowskiej, na którą chcielibyśmy zaprosić mieszkańców powiatu łukowskiego.

Konferencja odbędzie się w dniu 31.01.2023 r. (wtorek) w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łukowie o godz. 12.30.

Swoje referaty wygłoszą m.in. znani łukowscy regionaliści: Michał Mojski: ,,Ziemia Łukowska w walce o wyzwolenie Polaków na tle wydarzeń Powstania Styczniowego” oraz dr Marcin Gomółka: „Bitwy i potyczki Powstania Styczniowego na terenie Ziemi Łukowskiej”.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa planszowa pt. ,,W mundurze i w sutannie” – o ks. Stanisławie Brzósce pochodząca ze zbiorów Muzeum Historii i Tradycji Waldemara Kosieradzkiego w Łosicach. Patronat honorowy nad konferencją objął Starosta Łukowski Dariusz Szustek.

Kolejnym zadaniem będzie ogłoszenie konkursu fotograficznego pt. „Miejsca pamięci związane z Powstaniem Styczniowym na Ziemi Łukowskiej” skierowanego do dzieci i młodzieży. Wszystkie zdjęcia będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej, która odbędzie się w gmachu łukowskiego muzeum. Zamierzamy również przygotować i wydać publikację, która będzie zawierać zdjęcia oraz opisy miejsc związanych z Powstaniem w naszym regionie. Projekt ,,Marzenia o Niepodległej Polsce” – 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego na Ziemi Łukowskiej  dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”. Partnerami zadania są TPZŁ i I LO im. T. Kościuszki w Łukowie. Zapraszamy do udziału w naszych wydarzeniach.

 

Dofinansowano ze środków Biura ,,Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”.