Zmarł Antoni Cybulski – wieloletni dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

przez | 5 lipca 2016

W dniu 1 lipca 2016 r. zmarł Antoni Cybulski, wieloletni dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Zafascynowany twórczością Henryka Sienkiewicza od początku swojej działalności utrzymywał kontakt z rodziną Sienkiewiczów oraz Polonią Amerykańską, wzbogacając zbiory Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. W swej 40 letniej działalności Antoni Cybulski popularyzował Powiat Łukowski w kraju i poza jego granicami. Był organizatorem wielu imprez o zasięgu ogólnopolskim. Dzięki Jego zaangażowaniu na kopcu H. Sienkiewicza w Okrzei stanęło popiersie noblisty. W 200 rocznicę konsekracji kościoła w Okrzei z jego inicjatywy wmurowana została płaskorzeźba z mosiądzu przedstawiająca H. Sienkiewicza i tablica upamiętniająca konsekrację kościoła oraz datę chrztu pisarza. Antoni Cybulski był autorem wielu wydawnictw dotyczących stron rodzinnych H. Sienkiewicza. Wielką zasługą dyrektora Cybulskiego było zintegrowanie szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza. Z Jego inicjatywy odbywają się rokrocznie Ogólnopolskie Zloty Szkół Sienkiewiczowskich. Delegacje szkół sienkiewiczowskich z całej Polski wymieniają doświadczenia, poznają życie i twórczość pisarza. Antoni Cybulski otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień m.in Krzyż Orderu Odrodzenia Polski. Największe wyróżnienie otrzymał od dzieci. W roku 2006 Kapituła Międzynarodowa przyznała mu Order Uśmiechu nr 829. Wielki esteta i społecznik. W dniu 31 października 2007 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Antoniego Cybulskiego medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Antoni Cybulski był inicjatorem ustanowienia Roku Henryka Sienkiewicza 2016. Podczas XXI Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie zwrócił się z apelem do uczestników, którzy złożyli wniosek do Marszałka Sejmu i Senatu RP oraz Prezydenta RP. Antoni Cybulski odszedł w roku ważnych rocznic związanych z życiem i twórczością H. Sienkiewicza.

Z powodu śmierci Antoniego Cybulskiego dyrekcja i pracownicy Muzeum Regionalnego w Łukowie składają najbliższej rodzinie wyrazy głębokiego współczucia oraz szczere słowa wsparcia i otuchy.