Ziemia Łukowska stanowi wyjątkowe miejsce ma mapie Lubelszczyzny. Jej obszar geograficznie obejmuje tereny położone między rzekami: Wieprzem i Tyśmienicą na południu oraz Liwcem i Muchawką na północy. Piękno i bogactwo przyrody, bogata kultura i wielowiekowa tradycja sprawiają, że właśnie tutaj znajdą Państwo najlepsze miejsce na wypoczynek i relaks. Na jej obrzeżach znajdują się przepiękne i ciekawe rezerwaty „Jata” oraz „Topór”, chroniące stanowiska jodły, która porasta łagodne miejsca doliny rzeki Krzny Południowej, rozpoczynającej tutaj swój bieg. Na terenie rezerwatów miały miejsce wydarzenia historyczne z czasów Powstania Listopadowego, Powstania Styczniowego (ks. Stanisław Brzóska, Franciszek Wilczyński) oraz II Wojny Światowej (obóz partyzancki). Rezerwat częściowy ,,Kra Jurajska” chroni bogate złoża amonitów, skamielin głowonogów z okresu jury (żyjących ok. 160 mln lat temu), unikalnych na skalę światową. Rozległe tereny leśne „Kryńszczak” i „Las Wagramski” zachęcają do aktywnej turystyki pieszej i rowerowej.
Ziemia Łukowska jest regionem o bogatej przeszłości oraz chlubnych tradycjach patriotycznych. Na tym terenie najdłużej opierał się zaborczej przemocy ks. Stanisław Brzóska – bohater Powstania Styczniowego. W okolicach Woli Gułowskiej gen. Franciszek Kleeberg stoczył ostatnią bitwę kampanii wrześniowej w 1939 r. W Woli Okrzejskiej urodził się słynny polski „noblista” Henryk Sienkiewicz. Z naszego powiatu wywodzą się znane w kraju rody Szaniawskich oraz Jezierskich. Główne miasto regionu Łuków, jako stolica kasztelanii był w dawnych czasach i jest w chwili obecnej najważniejszym ośrodkiem gospodarczym, politycznym i kościelnym. Piękne karty zapisało społeczeństwo Łukowa oraz Powiatu Łukowskiego w czasie okupacji najpierw rosyjskiej, potem austriackiej i następnie niemieckiej w latach 1915-1918. Zorganizowano wówczas organy władzy samorządowej – Łukowską Radę Powiatową oraz Radę Miejską, nie posiadającą żadnego odpowiednika w całym byłym Królestwie Polskim. Jednym z najstarszych i najciekawszych zachowanych obiektów zabytkowych Ziemi Łukowskiej, a zarazem jednym z nielicznych obiektów historycznych miasta Łukowa, obok barokowych dwóch kościołów, jest budynek Muzeum Regionalnego w Łukowie, mieszczącego się w dawnym konwikcie Szaniawskich.
Serdecznie zapraszamy Państwa na gościnną i pełną uroku Ziemię Łukowską, a także zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Regionalnego w Łukowie.