Zmarł Adam Wydra – artysta rzeźbiarz ludowy z Woli Gułowskiej

przez | 30 stycznia 2024

W dniu dzisiejszym tj. 30.01.2024 r. w wieku 71 lat zmarł Adam Wydra – znany artysta rzeźbiarz i twórca ludowy z Woli Gułowskiej. Czynnie współpracował z Muzeum Regionalnym w Łukowie biorąc udział w warsztatach i plenerach rzeźbiarskich organizowanych przez placówkę muzealną.

Adam Wydra był związany z grupą rzeźbiarzy tworzących Łukowski Ośrodek Rzeźby Ludowej. W roku 1974 podjął pierwsze próby rzeźbienia pod wpływem teścia – rzeźbiarza Wacława Suski i w krótkim czasie wypracował własny styl zarówno w ujęciu kompozycyjnym jak i tematyce. Jego twórczość była emocjonalnie i rodzinnie związana z życiem wsi. Wykonał wiele znakomitych rzeźb, płaskorzeźb oraz dużych kompozycji plenerowych. Jego prace znalazły się w zbiorach polskich i zagranicznych muzeów oraz zagościły na stałe w wielu prywatnych galeriach. Śmiałe rozwiązania plastyczne oraz duża inwencja twórcza stawiają Adama Wydrę w czołówce polskich rzeźbiarzy ludowych. W 1985 r. za osiągnięcia w dziedzinie rzeźby ludowej otrzymał Artystyczną Nagrodę Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego. Rzeźby Adama Wydry zakupiły do swoich kolekcji muzea w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Łukowie oraz inne. Miał w swoim dorobku wiele czołowych nagród uzyskanych w konkursach, a także za udział w wystawach krajowych i zagranicznych (Niemcy, Czechy, Włochy, Finlandia, Szwajcaria, Austria, Norwegia, Kanada, USA).

Jako reprezentant województwa siedleckiego, mazowieckiego i lubelskiego prezentował swoje rzeźby na bezpośrednich pokazach w Kirowie (Rosja), Niemczech i na Węgrzech. Rzeźby Adama Wydry można spotkać na kiermaszach i targach sztuki ludowej w Płocku, Krakowie, Kazimierzu Dolnym, Poznaniu, Warszawie i innych miejscach.

Był również laureatem wielu nagród i wyróżnień regionalnych i ogólnokrajowych. W uznaniu zasług dla kultury ludowej w 2010 r. odznaczony „Złotym Krzyżem Zasługi”.

Aktywnie uczestniczył w popularyzacji sztuki ludowej wśród dzieci i młodzieży, prowadząc Szkółkę Rzeźbiarską w Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.

Dla dzieci i młodzieży wielokrotnie organizował pokazy rzeźbienia w okolicznych szkołach. Na jego pracach uczyli się studenci min. ze Stanów Zjednoczonych, a w oparciu o ich wiedzę powstała praca licencjacka poświęcona rzeźbie ludowej.

Z wielkim powodzeniem uczestniczył w renowacji obrazów Drogi Krzyżowej i Kościoła w Woli Gułowskiej. Był niezwykle aktywnym twórcą ludowym w swoim środowisku. Swoje umiejętności przekazał dzieciom.