Maria i Czesław Kubikowie – haft i rzeźba

przez | 2 lutego 2016

 

 

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Maria i Czesław Kubikowie – haft i rzeźba” w dniu 12 lutego 2016 r. o godz. 14.00.

Maria i Czesław Kubikowie należą obecnie do grupy najbardziej aktywnych i znanych twórców z Czechowic – Dziedzic. Po zakończeniu pracy zawodowej sztuka ludowa stała się ich pasją. Dzięki niej poznali wiele ciekawych miejsc i ludzi o podobnych zainteresowaniach i umiejętnościach. Biorą udział w konkursach, kiermaszach, jarmarkach i targach sztuki ludowej. Swoje prace prezentowali w Szczyrku, Opolu, Chorzowie, Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej, Kazimierzu nad Wisłą oraz Żywcu. W konkursach na sztukę ludową często zdobywają nagrody i wyróżnienia zarówno indywidualnie jak i wspólnie.

Maria Kubik – zajmuje się haftem. Kwiatowe wzory jej autorstwa zdobią serwetki, bieżniki i obrusy. Preferuje tzw. biel na bieli, ale nie unika też haftów kolorowych.

Czesław Kubik – zajmuje się rzeźbą. Swoją przygodę z rzeźbieniem rozpoczął od rzeźbienia bocianów wykonanych z konarów drzew. W jego dorobku znajdują się rzeźby o tematyce sakralnej jak również świeckiej. Są również ilustracje zwyczajów. Rzeźbi wyłącznie w drewnie lipowym, najczęściej są to figurki 15 – 20 cm.