Noc Muzeów 2017 pn. ,,Żywa lekcja historii” w Muzeum Regionalnym w Łukowie

przez | 22 maja 2017

Specjalnie na ten wieczór przygotowane zostały trzy nowe wystawy. Pierwsza z nich pt. „Historia Łukowa i Ziemi Łukowskiej” opowiada o najważniejszych wydarzeniach dotyczących historii naszego regionu od początków kasztelanii łukowskiej do końca 1945 r. Druga ekspozycja zatytułowana „Tu mieszkaliśmy – historia łukowskich Żydów” opowiada o ludności żydowskiej, której liczebność przed wybuchem II Wojny Światowej stanowiła ponad 50% populacji Łukowa. Obie wystawy będą wystawami stałymi. Trzecia wystawa, czasowa nosząca tytuł „Templariusze znowu w Łukowie” nawiązuje do historii Zakonu Templariuszy na ziemiach polskich oraz ich związków z Łukowem i Ziemią Łukowską. Ponadto na dziedzińcu muzealnym można było tego dnia obejrzeć walki rycerskie, wybić sobie pamiątkową monetę, spróbować średniowiecznego jadła oraz kawy po saraceńsku czy zatrzymać się przy stoisku prezentującym średniowieczne uzbrojenie. Ta żywa lekcja historii została przeprowadzona przez Stowarzyszenie Szlak Templariuszy, Zakon Rycerski Ziemi Międzyrzeckiej oraz Załogę Obronną Kasztelu Łuków. W organizację tego wydarzenia włączyli się także twórcy ludowi zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych Oddział w Łukowie. Zaprezentowali swoje stoiska na których można było obejrzeć i zakupić prace rzeźbiarskie znanych w całej Polsce oraz poza jej granicami twórców z Łukowa i okolic. Pani Elżbieta Sadło – twórczyni ludowa z zakresu plastyki obrzędowej uczyła najmłodszych robienia kwiatów z bibuły.

Wieczorem o godz. 21:00 na parkingu przed muzeum odbył się koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu ,,Viatores”, a bezpośrednio po nim pokaz ,,Tańca z ogniem” wykonany przez członków grupy rekonstrukcyjnej Zakonu Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej pn. ,,Apostfire i przyjaciele”. W tegorocznej Nocy Muzeów wzięła udział liczna grupa dzieci, młodzieży oraz dorosłych z naszego miasta i powiatu, gości z innych miejscowości oraz spoza granic naszego kraju m.in. z Francji i Izraela. Organizatorami imprezy byli: Muzeum Regionalne w Łukowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej, Stowarzyszenie Twórców Ludowych oddział w Łukowie, Stowarzyszenie Szlak Templariuszy, Zakon Rycerski Ziemi Międzyrzeckiej oraz Załoga Obronną Kasztelu Łuków.

Dziękujemy wszystkim osobom, które spędziły ten wieczór razem z nami, a także tym którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Kolejna Noc Muzeów już za rok. Zapraszamy serdecznie.