Plener rzeźbiarski pt. „Rzeźba Ziemi Łukowskiej” połączony z warsztatami rzeźbiarskimi w Muzeum Regionalnym w Łukowie

przez | 26 września 2023

Po raz kolejny na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Łukowie odbędzie się plener rzeźbiarski połączony z nauką rzeźbienia dla dzieci i młodzieży. Jesteście ciekawi, jak powstają drewniane figury, koniecznie odwiedźcie nas w dniu 28 września 2023 r. w godz. 12.00 – 16.00.

Będzie to już VIII edycja cyklicznego pleneru, w roku ubiegłym powstały dwie drewniane rzeźby: kobiety i mężczyzny w strojach ludowych tzw. witacze, które stanęły na schodach budynku muzeum. Tematem tegorocznych prac będą dwie kolejne postacie związane z Ziemią Łukowską. Ich autorami będą Krzysztof Osak z Łukowa oraz Krzysztof Pycka z Adamowa. Zadanie zostało dofinansowane przez Zarząd Powiatu Łukowskiego w ramach otwartego konkursu ofert na zadania publiczne w roku 2023.

Plener rzeźbiarski połączony zostanie z warsztatami rzeźbiarskimi dla dzieci i młodzieży oraz pogadanką na temat techniki i nauki rzeźbienia. Zajęcia poprowadzi znany łukowski artysta Mieczysław Gaja laureat wielu prestiżowych nagród w tym nagrody im. Oskara Kolberga w uznaniu zasług dla kultury ludowej (2014 r.). Powyższe zadanie odbędzie się w ramach realizacji projektu ,,A to ludowe i polskie właśnie… Twórczość rzeźbiarza Mieczysław Gaja z Łukowa oraz ludowe warsztaty rzeźbiarskie” i zostało dofinansowane z budżetu państwa – ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorami tegorocznego wydarzenia służącemu rozwojowi i promocji twórczości ludowej będą Muzeum Regionalne w Łukowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział w Łukowie. Serdecznie zapraszamy.