Podsumowanie zajęć ,,szkółki rzeźbiarskiej” przy Muzeum Regionalnym w Łukowie

przez | 12 lutego 2021

Jesienią ubiegłego roku w pracowni rzeźbiarskiej działającej przy Muzeum Regionalnym w Łukowie odbywały się zajęcia prowadzone w ramach ,,szkółki rzeźbiarskiej”, której działalność przed 4 laty została zainaugurowana na nowo przez Muzeum. Dwa razy w tygodniu prowadzone były zajęcia z utalentowaną młodzieżą szkolną Łukowa i okolic, w wieku od 8 do 18 lat. W warsztatach, które prowadził znany łukowski rzeźbiarz Krzysztof Osak wzięło udział 8 osób.

Podczas cyklicznych spotkań wszystkim uczestnikom ,,szkółki” przekazane zostały umiejętności warsztatowe, połączone z nauką rzeźbienia w drewnie przy zachowaniu tradycyjnej treści i formy współczesnej rzeźby ludowej charakterystycznej dla regionu łukowskiego. Ubiegłoroczne zajęcia w szkole rzeźbienia odbywały się pod hasłem „W krainie kwiatów i zwierząt”, wyobraźnia podpowiadała dzieciom jeszcze inne tematy. Mali artyści wykonali z drewna postaci bajkowych i realistycznych zwierząt, a także kwiaty i inne motywy, a potem barwnie je pomalowali.

Niedawno w gmachu muzeum odbyło się uroczyste podsumowanie ,,szkółki”, podczas którego wszystkim uczestnikom wręczone zostały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Spotkanie odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Po wakacjach rusza kolejna edycja. Muzeum Regionalne zachęca do zapisywania się na zajęcia, w których udział jest bezpłatny. Celem działalności „szkółki” jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży tradycyjnej rzeźby ludowej, wyszukiwanie młodych talentów, a także kształtowanie ich umiejętności warsztatowych. Dodatkowo rzeźbienie w drewnie rozwija zdolności plastyczne, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy koordynację ruchową, a także jest doskonałym argumentem do odciągnięcia choć na moment dziecka od komputera czy smartfona.