Wernisaż wystawy „Ach! Co to był za ślub” – fotorelacja

przez | 28 października 2019

 

Na wystawie zaprezentowanych zostało ok. 170 zdjęć i portretów ślubnych. Najstarsze zdjęcie pochodzi z 1898 r. (Aniela i Tadeusz Barańscy). Najmłodsze z końca lat 80- tych XX wieku. Wszystkie zdjęcia i portrety ślubne zostały udostępnione przez mieszkańców naszego powiatu. Zaślubiny lub przyjęcia weselne osób przedstawionych na zdjęciach odbywały się w różnych miejscowościach m.in.: Łukowie, Tuchowiczu, Trzebieszowie, Ryżkach, Jedlance, Misiach, Zaolszyniu, Jeleńcu, Zalesiu ale również Międzyrzecu, Lublinie, Kocku, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu


Na wystawie nie zabrakło również fotografii wykonanych w pracowni Karola Piatczyca – znanego fotografa łukowskiego z okresu międzywojennego. Inne zdjęcia zostały wykonane w zakładach fotograficznych które powstały już po II wojnie światowej w Łukowie, Międzyrzecu i innych miastach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się monidła czyli portrety namalowane na podstawie zdjęcia. Monidła zyskały wielką popularność w pierwszej połowie XX wieku i znajdowały się w prawie każdym domu.
Scenografię dla zdjęć i portretów stanowią przedmioty związane z licznymi obrzędami i tradycjami związanymi z zamążpójściem. Począwszy od dawnych zwyczajów ludowych z przełomu XIX i XX wieku po zwyczaje znacznie późniejsze a nawet współczesne. Podczas wernisażu wystawy Pani Agnieszka Szaniawska opowiedziała o dawnych tradycjach związanych ze swatami, wieczorem panieńskim, oczepinami czy przenosinami. Przybliżyła również jak na przestrzeni lat zmieniał się ubiór ślubny. Poniżej krótki fragment z terenu powiatu łukowskiego opisujący swaty.
Jeżeli ten swat poszedł do rodziców tej dziewczyny, to on nie pytał tutaj, nie zagajał o dziewczynę, tylko pytał czy mają do sprzedania jałówkę. W ten sposób. […] Jak nie chcieli [wydawać córki za mąż] to mówili że nie mają do sprzedania.
[Zofia Szałkowska, Wola Gułowska 2012]


Podczas wernisażu zgromadzeni goście mieli możliwość wysłuchania dawnych przyśpiewek ślubnych przygotowanych przez Panie z Klubu Seniora pod kierunkiem Pani Anny Sposób – Małkińskiej. Bardzo wzruszającym momentem była chwila podczas której właściciele zdjęć opowiadali o swoich bliskich ukazanych na zdjęciach.
Wystawę będzie można obejrzeć do końca 2019 roku. Serdecznie zapraszamy.