Wystawa jubileuszowa z okazji 100-lecia istnienia Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie

przez | 24 września 2020

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie razem z Muzeum Regionalnym w Łukowie przygotowują się do zorganizowania wystawy poświęconej 100-letniej historii parafii. W związku z powyższym, w ramach obchodów jubileuszu organizatorzy tego przedsięwzięcia zwracają się do mieszkańców Łukowa i Ziemi Łukowskiej z prośbą, o udostępnianie wszelkich fotografii, które pokazywałyby dawny wygląd kościoła oraz życie religijne naszej parafii. Jesteśmy też zainteresowani starymi oraz ciekawymi dewocjonaliami, pamiątkami i innymi tego typu przedmiotami.

Ciekawsze zdjęcia i przedmioty chcielibyśmy wypożyczyć na organizowaną wystawę. Prosilibyśmy też o możliwość sfotografowania przedmiotów i zeskanowania zdjęć oraz o zgodę do ich ewentualnego opublikowania. Ze zdjęciami i pamiątkami zapraszamy w najbliższą niedzielę po każdej Mszy Świętej do budynku poklasztornego. Za zgodę na wypożyczenie ciekawych zabytkowych przedmiotów oraz na zeskanowanie i publikację ciekawych zdjęć, przewidziane są nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Planowane otwarcie wystawy przewidziane jest na początku przyszłego roku w gmachu muzeum.

Jednocześnie przypominamy, że przypadający na przełomie roku 2020 i 2021 jubileusz ma stać się okazją odnowienia kultu Jezusa Miłosiernego – Frasobliwego, którego ta słynąca przed laty rzeźba poddawana jest obecnie restauracji w pracowni konserwatora zabytków. W Muzeum Regionalnym w Łukowie dostępna jest do nabycia książka autorstwa Małgorzaty Szczygielskiej “Miłosierny. Historia i legenda figury Chrystusa Miłosiernego z kościoła pobernardyńskiego w Łukowie” wydana w ubiegłym roku przez muzeum, która ukazuje historię kultu cudownej Figury oraz okoliczności jej przekazania do kościoła w Łukowie z miejscowości Krzymosze.