Z wizytą w Muzeum Historii i Tradycji Waldemara Kosieradzkiego w Łosicach

przez | 1 lipca 2019

 

Jednym z głównych punktów wydarzenia była prezentacja zbiorów zgromadzonych w prywatnej placówce muzealnej, wypożyczenie eksponatów na wystawy czasowe oraz omówienie szczegółów dotyczących organizacji pleneru rzeźbiarskiego na terenie Łosic, w którym wezmą udział artyści rzeźbiarze z terenu Ziemi Łukowskiej. Dodatkowo delegacja muzealników miała okazję odwiedzić słynną ,,Tatarską Górę” – miejsce, na którym w XIII w. stoczono bitwę polsko – tatarską.

Muzeum Historii i Tradycji Waldemara Kosieradzkiego w Łosicach powstało z inicjatywy prywatnego przedsiębiorcy i społecznika Waldemara Kosieradzkiego i jest jednym z pierwszych muzeów w Łosicach. W swych zbiorach placówka posadą znaczącą, bo liczącą około 2 tys. kolekcję eksponatów. Gromadzone w niej przez dziesiątki lat przedmioty to dary mieszkańców okolicznych miejscowości i nie tylko.

Na szczególną uwagę zasługuje wystawa poświęcona żołnierzom Oddziału „Zenona” 34 Pułku Piechoty AK, na którą składa się 128 zdjęć prezentujących żołnierzy oddziału, a także wiele fotografii archiwalnych z lat II wojny światowej. Ekspozycja przybliża historię oddziału partyzanckiego, działającego podczas okupacji niemieckiej na Podlasiu, dowodzonego przez majora Stefana Wyrzykowskiego ps. „Zenon”.