Zaproszenie na Noc Muzeów 2024

przez | 9 maja 2024

Muzeum Regionalne w Łukowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej zapraszają na kolejną edycję Międzynarodowej Nocy Muzeów. Już po raz trzynasty       otworzymy wieczorem podwoje naszych sal ekspozycyjnych dla zwiedzających. Wydarzenie odbędzie się w naszym      mieście w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. 18.00 – 23.00. Tegoroczne hasło imprezy brzmi: ,,Łuków w PRL-u”.       A co będzie można zobaczyć, czego dotknąć, spróbować?

Program wydarzenia (początek godz. 18.00):

• Uroczyste otwarcie imprezy połączone z wernisażem     wystawy ,,Łuków w PRL-u” (wnętrze typowego peerelowskiego mieszkania – przekraczając próg sali przeniesiemy się w czasie i będziemy mogli obejrzeć wiele kultowych przedmiotów sprzed lat, takich jak kredens z kryształami, biurko ze słomianką na ścianie, tradycyjne fotele z ławą, radio, telewizor, gramofon, szklanki w koszyczkach, stare pieniądze, pocztówki, zabawki, kosmetyki i wiele innych. Przedmioty te z pewnością przywołają wśród starszych odbiorców wiele wspomnień);

• rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ,,Przedmioty z PRL-u”

• wystawa zabytkowych pojazdów z tamtych lat – duży fiat, maluch, warszawa, nysa, żuk, trabant itp. – przed        budynkiem muzeum;

• smaki i kuchnia PRL – nasze bufetowe zaserwują          popularne w tamtym okresie: pasztetową, kaszankę,      salceson, ogórki kiszone, paprykarz szczeciński, wafle, paluszki, krakersy, cukierki irysy, kukułki i krówki oraz inne smakołyki, a wszystko popijemy tradycyjną kapslowaną oranżadą!

• Podczas imprezy zapewnimy również sporo atrakcji, szczególnie najmłodszym:

– będziemy grać w klasy, gumę, linkę, kapsle, bierki itp.;

– będzie można skosztować prawdziwej wody gazowanej

z saturatora oraz nabyć watę cukrową i popcorn;

– pokażemy łukowską Kronikę Filmową, zdjęcia Łukowa

i łukowskich zakładów pracy z lat 70-tych i 80-tych XX w.

oraz pamiątki z tamtego okresu;

– i pokażemy całe Muzeum, a wszystko to przy akompaniamencie Łukowskiej Kapeli Biesiadnej.

Patronat honorowy nad imprezą objęli Starosta Łukowski Dariusz Szustek oraz Burmistrz Łukowa Piotr Płudowski.

Organizatorzy wydarzenia: Muzeum Regionalne w Łukowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej.

Wydarzenie wsparli: Zakłady Mięsne Łuków S.A., Wytwórnia Wód Mineralnych ,,Krynka”, Klasyki Youngtimery LLU, Towarzystwo Fruwającej Muchy oraz osoby prywatne.

Patronat medialny: Podlasie24, Katolickie Radio Podlasie, Telewizja Master Łuków, Lukow.TV, Lukow.24, Lukow24.info, Wspólnota Łukowska.

Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny!