Longin Kowalczyk (1935 – 2023). Etnograf, muzealnik, regionalista, założyciel oraz wieloletni dyrektor Muzeum Regionalnego w Łukowie. Całe życie poświęcił dla Łukowa i Ziemi Łukowskiej. Był dumny z miejsca w którym mieszkał. Poznawał jego historię i chętnie dzielił się swoją wiedzą. Zgromadził bogaty zbiór regionaliów z którego korzystają kolejne pokolenia Łukowian. Szczególnie umiłował sobie kulturę ludową naszego regionu. Przemierzając podłukowskie wsie poznawał dawne zwyczaje i tradycje oraz zachęcał do ich kultywowania. Wokół swojej osoby skupiał twórców ludowych tj. rzeźbiarzy, tkaczki, wycinankarki. Doprowadził do powstania łukowskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Zgromadził bogaty zbiór eksponatów etnograficznych z przełomu XIX i XX w. Pozostawił również dokumentację fotograficzną naszego regionu.
Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. Studia magisterskie ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim na kierunku etnografii. W latach 1960 – 2009 był dyrektorem Muzeum Regionalnego w Łukowie. W latach 1976-1981 był wykładowcą w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. Przez wiele lat był członkiem Rady Muzealnej. Zorganizował Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Przyczynił się do powstania Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej. Był współorganizatorem Szkółek Rzeźbiarskich w Łukowie i Woli Gułowskiej. Z jego inicjatywy w latach 80 – tych i 90 – tych na terenie powiatu łukowskiego powstały liczne izby pamięci. Zaangażowany w działalność Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łukowskiej oraz Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział w Łukowie. Był autorem wielu artykułów, wydawnictw oraz zdjęć. Jego zaangażowanie i praca zostały nagrodzone licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami państwowymi tj. Brązowy Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Longin Kowalczyk był człowiekiem znanym i szanowanym w naszym regionie. Jego odejście jest bolesną stratą nie tylko dla rodziny i bliskich, ale również dla wszystkich osób, które spotkały go chociaż przez chwilę. Nam muzealnikom będzie go brakowało szczególnie. Mimo, że już z nami nie pracował, zawsze miał dla nas czas. Rozmawialiśmy osobiście i telefonicznie. Zawsze nas wspierał, pomagał i doradzał. Był założycielem, dyrektorem, ale również prawdziwym przyjacielem naszego muzeum. Zawsze zainteresowany działalnością muzeum. Śledził nasze wydarzenia w prasie i Internecie. Był dumny, że kolejni dyrektorzy kontynuują jego dzieło. Chętnie uczestniczył w wernisażach wystawach, imprezach muzealnych i zebraniach. Wspominamy go jako osobę ciepłą, spokojną, pomocną, zaangażowaną w działalność społeczną i muzealną. Dla nas był skarbnicą wiedzy o regionie. Będzie nam brakowało rozmów, opowieści i wspólnie spędzonych chwil.
Msza Św. pogrzebowa odbędzie się w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w dniu 19.07.2023 r. o godz. 11.00 po której nastąpi przewiezienie na cmentarz parafialny.
Rodzinie i bliskim składamy najszczersze kondolencje.