Srebrna odznaka ,,Za opiekę nad zabytkami” dla Andrzeja Soćko

przez | 14 września 2021

W dniu 10.09.2021 r. w Lublinie podczas uroczystej gali konkursu „Laur Konserwatorski 2021” Andrzej Soćko – Społeczny Opiekun Zabytków na terenie Powiatu Łukowskiego otrzymał z rąk Wicewojewody Lubelskiego Roberta Gmitruczuka srebrną odznakę ,,Za opiekę nad zabytkami” nadaną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Podczas uroczystości zaprezentowany został film przedstawiający nagrodzone realizacje i gospodarzy tych zabytków. Powiat Łukowski reprezentowali: radny powiatowy – Andrzej Soćko oraz dyrektor Muzeum Regionalnego w Łukowie – Mariusz Burdach.

W tegorocznej edycji konkursu, kapituła pod przewodnictwem lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków przyznała cztery „Laury Konserwatorskie”. Wyróżnieni zostali:

  • Stowarzyszenie Na Rzecz Bukowiny i Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy – za prace konserwatorskie i restauratorskie dekoracji malarskiej w kościele filialnym pw. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Bukowinie;

  • Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu – za prace konserwatorskie i restauratorskie Domu Dziekanów Zamojskich zwanego „Infułatką” w Zamościu, wraz z konserwacją eksponowanych zabytków ruchomych;

  • Parafia Prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie – za prace restauratorskie i konserwatorskie przy cerkwi wraz z wyposażeniem wnętrza cerkwi w Horostycie;

  • Rektor kościoła pw. Św. Piotra Apostoła w Lublinie – za prace konserwatorskie i restauratorskie wnętrza i wyposażenia kościoła pw. Św. Piotra Apostoła w Lublinie przy ul. Królewskiej 9.

Laur Konserwatorski został złożony również na ręce Arcybiskupa Abla oraz Arcybiskupa Stanisława Budzika.
Za opiekę nad zabytkami wręczone zostały także złote i srebrne odznaki, które nadaje Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Odznaka „Za opiekę nad zabytkami” jest nadawana jako zaszczytne wyróżnienie osobom zasłużonym w społecznej opiece nad dobrami kultury lub w działalności konserwatorskiej. W tym roku wręczono 5 złotych oraz 6 srebrnych odznaczeń.

Konkurs „Laur Konserwatorski” organizowany jest corocznie przez Generalnego Konserwatora Zabytków pod patronatem Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego. Celem jego jest wyłonienie wyróżniających się realizacji konserwatorskich cechujących się wysoką jakością, prawidłowością działań przy zabytkach, szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności i utrwalenie wartości oraz znaczenia, a także promocja dobrych wzorów realizacji prac przy zabytkach, adaptacji i dbałości o ich właściwe utrzymanie i zagospodarowanie. Organizatorzy chcą uhonorować i wyróżnić wzorowych inwestorów-gospodarzy zabytków i wykonawców prac.